کاشت مو

کاشت مو

کاشت مو

کاشت مو FIT

روش کاشت مو به روش FITجزوء یکی از بهترین روش های کاشت مو به شکل طبیعی است و تفاوتی که این روش با کاشت مو به روش FUT  دارد تنها در مدل برداشتن فولیکول از مناطق اهدا کننده می باشد و ادامه روند کاشت به همان روش FUT  می باشد.
در روش FIT از بی حسی موضعی استفاده می شود و در محیط تماما استریل فولیکول های مو به طور جدا جدا با وسایل و ابزار مخصوصی که دارای قطری به اندازه کمتر از ۱ میلی متر است برداشته می شوند و در مناطقی که مو وجود ندارد کاشته می شوند.

محل رویش موی سر

یکی از مهم ترین نکاتی که می تواند کاشت مو را در نتیجه متفاوت کند تعیین کردن خط رویش مناسب می باشد .در صورتی که خط رویش مو به صورت منظم در نظر گرفته شد حالتی طبیعی نخواهد داشت و  در هر حالتی که تناسب و نظمی مشخص نداشته باشد نمی تواند زیبایی و طبیعی بودن کاشت مو را فراهم کند.فولیکول های مو در قسمت رویش مو باید در زاویه مناسب قرار بگیرد تا حالت زیبایی مو به مانند موهای طبیعی اطراف سر باشد.

موهای اهدایی برای کاشت مو

جراحی کاشت مو یا پیوند مو نیازمند داشتن منبع موی طبیعی برای جایگذاری در بخش های خالی است . در این روش تا حد ممکن از تارهای مویی خود  فرد استفاده می شود . به این منظور از بخش پشتی سر گرافتِ تراکم داری برداشت شده و به استفاده از لوپ های مخصوص و به کمک میکروسکوپ فولیکول های مویی جدا گشته و تحت مراقبت های تخصصی نگه داشته می شوند . فولیکول های مذکور با همان وسواس و ظرافتی که برداشت شده اند ، در نقاط مخصوص پوست سر پیوند می خورند . برای کاشت تارهای مویی طبیعی ، برش های بسیار کوچکی بر روی پوست ایجاد می شود تا جا برای قرارگیری فولیکول ها باشد ، . بعد از اتمام پیوند و عمل کاشت مو ، بدن هیچ واکنش منفی نسبت به اجزای الحاقی نشان نداده خود را با این فولیکول ها تطبیق می دهد . این امر از مزایای مهم کاشت موی طبیعی است . از طرفی موهای جدید کاشته شده ، سازگاری اثربخشی با بستر خود پیدا می کنند زیرا از بدن خود فرد گرفته شده و اجزای سلولی با هم تطابق می یابند .

مزایای روش FIT

در این روش برعکس کاشت مو به روش FUT هیچ گونه برشی در سر ایجاد نخواهد شد  و به همین دلیل باعث می شود دوره نقاهتی بعد از کاشت مو وجود نداشته باشد و زخم هایی بعد از کاشت مو در سر ایجاد نشود.بیمار بعد از کاشت مو می تواند به تمامی فعالیت های  روزانه خود برسد تنها باید مواردی را رعایت کند  زیرا ریشه موی تازه پیوند شده استحکام لازم را ندارد و امکان دارد با تماس برخورد شدید بریزد.بهتر است که برای هر بیمار روشی صحیح انتخاب شود  البته باید بانید که هزینه کاشت مو متفاوت خواهد بود و بهتر است که مشاوره های پیش از کاشت مو در کلینیک زیبایی انجام بگیرد .

از معایبی که در کاشت مو به روش FITوجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

در این روش شاید هر فردی انتخاب مناسبی برای کاشت مو نباشد و بهتر باشد که از روش دیگری استفاده کند .در صورتی که فولیکول های مو  دارای کیفیت مطلوبی نباشند نمی توان از این روش  استفاده کرد زیرا میزان موفقیت کاشت مو تا حدود زیادی به نوع فولیکول های فرد بستگی دارد. در بعضی از افراد ریشه های مو دارای پیچش زیادی است و به دلیل زاویه زیادی که وجود دارد نمی توان  آنها را به درستی از پوست سر خارج کرد و بسیاری از آنها آسیب می بینند و تنها به بانک مو ضرر وارد می شود.

برای افرادی که طاسی سر زیاد است روش FIT  مناسب نخواهد بود  و نمی توان پوشش مناسب را با موها ایجاد کرد.

کاشت مو

روش FIT بهتراست یا FUT ؟؟

این دو روش هر دو از بهترین روش های کاشت مو طبیعی است که هرکدام نقص ها و محاسن مخصوص به خود را دارند.
برتری که روش FIT نسبت به FUT دارد این است که در روش FIT برداشتن مو بصورت پراکنده است و نیازی به جراحی و بخیه نیست و قسمت هایی که از آن فولیکول ها برداشته می شود زخم های ایجاد شده درآن محل در طول زمان ۱ هفته بهبود میابند و ترمیم می شوند و جای بخیه ای که در روش FUT  است در این روش دیگر وجود ندارد.
در این روش چون موها پراکنده برداشته می شوند و از مناطق مختلف سر باعث می شود در تعداد دفعات بیشتر بتوان گرافت های بیشتری را برداشت.
در کاشت مو به روش FIT به غیر از ناحیه سر میتوان از قسمت های دیگر مانند: سینه، پشت، دست و پا میتوان فولیکول برداشت و در مناطقی که تراکم مو کم است کاشت که به این روش (Body Hair Transplantation) گفته می شود.
در روش FIT موهای پشت سر و کناره های سر را گرفته می شود.
در ابتدا باید موها کوتاه شود.

کلینیک-کاشت-مو-اهواز
قسمتی که موها از آنجا برداشته می شوند مثلا پشت سر باید با ماده آنتی سپتیک ضد عفونی شود.
در ادامه با بی حسی موضعی آن ناحیه، به وسیله ی سوزن خیلی ظریف۰٫۹ -۱ میلی متر را به داخل پوست سر فرو کرده و گرافت ها دانه دانه جدا می شوند. این مراحل به مدت ۳ ساعت به طول می انجامد، و با ایجاد کانال هایی در محل کاشت مو گرافت ها به داخل این کانال ها منتقل می شوند. در محل هایی که گرافت ها برداشته شده سوراخ هایی ایجاد می شود که پس از چند روز بعد از کاشت ترمیم می شوند.

کاشت مو به روش جراحی FUT

در کاشت مو طبیعی به روش FUT  به صورتی انجام می گیرد که مو از قسمت پشت سر برداشته شده و تکنیکی است که در آن جراحی و بخیه به کار برده می شود.
در این روش بخش باریکی از پوست به همراه مو از ناحیه پشت سر بیمار برداشته می شود.
اندازه پوستی که برداشته می شود حدودا به عرض ۲ سانتی متر و طول ۲۵ سانتی متر
می باشد. قسمت پشت سر که پوست از آن جدا شده دو طرف پوست سر را به هم رسانده شده و به وسیله نخ نایلونی بخیه زده می شود و پس از گذشت ۱۲ روز بخیه ها از پشت سر کشیده می شوند، درست است که میزان نوار پوستی که برداشته شده ۲ سانتی متر می باشد اما محل بخیه نباید از میزان ۴-۳ میلی متر بیشتر باشد محل بخیه پس از بهبود، موهای فرد حائل آن شده و قابل رویت نمی باشند.
نوار برداشته شده را تکنسین های مجرب کاشت مو به تکه های کوچک که به آن ها گرافت می گویند تقسیم کرده و در هر گرافت به میزان ۱ الی ۴ تار مو وجود دارد و سپس این گرافت ها را در جلوی سر بیمار می کارند. در روش FUT می توان بیشترین میزان مو های اهدایی را گرفت و آن ها را به بخش پیوندی که جلو سر می باشد پیوند زد.
تقریبا ۹۰% موهایی اهدایی را که در کاشت استفاده می شوند باید پس از پیوند و گذراندن دوره ی آن رشد کنند. این عمل باید حتما به وسیله جراح و متخصص این کار انجام شود زیرا یک جراحی کلاسیک می باشد و عمل توسط افراد متخصص نتیجه بهتر و کمترین آسیب را به بیمار می رساند.

کاشت مو

کاشت مو به روش ترکیبی

در کاشت مو به روش ترکیبی دو روش FIT وFUT  با هم ترکیب می شود. در این روش هم از طریق روش FUT  با برداشت حدودا ۲۰۰۰-۱۵۰۰ گرافت از موهای بیمار از قسمت پشت سر و در بخش جلویی سر کاشته می شوند و همین طور از روش FIT استفاده کرده، ازبخش های کناری سر مقدار حدودی ۲۰۰۰-۱۰۰۰ گرافت گرفته می شود و آن ها را نیز به موهای بخش جلوی سر اضافه کرده و پیوند زده می شوند.
در روش کاشت مو ترکیبی تعداد موهای اهدایی بیشتری نسبت به روش های FIT و FUT به تنهایی می توان برداشت کرد.
روش ترکیبی دراشخاصی استفاده می شود که در یک جلسه میزان موی مورد نیازشان زیاد باشد.
در این روش موهای اهدایی به صورت انتخابی کاشته می شوند. موهایی که از کیفیت بهتری(FUT) برخوردار هستند در محل های مهم تر سر یعنی در قسمت های جلویی و موهایی که میزان کیفیت آن ها پایین است، در قسمت های بالا و پشت سر یعنی فرق سر کاشته می شوند.
روش ترکیبی غالبا در طی دو روز انجام می گیرد، در روز نخست روش FUT و در روز بعد روش FIT  را روی بیمار انجام می دهند. چون در این روش تکنیک FIT  نیز استفاده می شود، برای همین موضوع موهای سر توسط ماشین با شماره یک کوتاه خواهد شد.
براشتن موهای اهدایی به صورت FIT  در روش ترکیبی از مناطقی انجام می شود که ایمن باشد و امکان ریزش مو در آینده در این مناطق وجود نداشته باشد. آسیبی به بانک موی بیمار وارد نمی شود، تا بیمار بتواند باز هم از این مناطق برداشت مو انجام دهد.

کاشت مو برای چه افرادی مناسب است؟
تمام افرادی که می خواهند کاشت مو انجام دهند برای این کار گزینه خوبی نیستند وشاید شرایط لازم برای انجام این کار را نداشته باشند که تشخیص این موضوع با پزشک معالج می باشد و نتایج نهایی کاشت موی طبیعی در هر بیماری متفاوت می باشد که وابسته به بانک مو بیمار، جنس موها ی بیمار، میزان طاسی سر بیمار و… می باشد.
• مردانی که به دلیل هورمونی- ژنتیکی دچار ریزش مو شده اند و دارای طاسی هستند.
• بانوانی که ریزش موهای آن ها به دلیل هورمونی یا ژنتیکی بوده و دارای موهایی با ضخامت کم در جلوی سر و در فرق سر خود هستند و بانک موی مناسبی در قسمت پشت سر خود دارند.
• افرادی که قسمتی از موهای ابروی خود را از دست داده اند.
• افرادی که در نتیجه صدمات و یا بیماری پوستی موی سر خود را از دست داده اند.
• افرادی که پیش از این از روش های Flap یا FUT برای موهای خود استفاده کردند و از نتیجه و ظاهر غیر طبیعی و مصنوعی آن ناراضی هستند.

کاشت-مو-خوزستان
چه افرادی مناسب کاشت مو نمی باشند؟
• افرادی که بانک موی آن ها کم و ضعیف باشد و میزان طاسی آن ها زیاد باشد گزینه مناسبی برای کاشت مو نمی باشند.
• مردان ۱۸ الی ۲۵ که ریزش مو فعال دارند
• افرادی که به دلیل تتو ابرو دارای کم پشتی شدید در این ناحیه شده اند.
• افرادی که به دیابت و یا فشار خون بالا ابتلا دارند باید پیش از انجام عمل بیماری آن ها تحت کنترل قرار گیرد و بیماری های عفونی و مشکلات پوستی آن ها پیش از عمل باید بهبود یابد.
از موهای هر قسمت بدن نمی توان جهت کاشت مو استفاده کرد زیرا هر قسمت از بدن دارای موهایی با ساختارمتفاوت می باشد بنابراین نمی توان از هر مویی برای پیوند به موها ی سراستفاده کرد. بهترین محل برای برداشت مو جهت پیوند موهای پشت سر و همین طور موهای اطراف سر می باشد که دارای موهایی با ضخامت مناسب است. موهای این قسمت ها تحت تاثیر هورمون های ریزش مو قرار نمی گیرند و این خاصیت خود را به هر بخشی که منتقل شود با خود می برند.

کاشت مو ریش و سبیل

اقدامات بعد از کاشت مو

چون بیماران قبل از کاشت مو مسکن و دیازپام مصرف می کنند بعد از عمل کاشت مو احساس گیجی می کنند و نباید به هیچ عنوان رانندگی کنند و باید همراه با خود بیاورند.
بعد از تمام شدن جراحی کاشت مو به روش FUT به دلیل برش هایی که در پشت سر ایجاد شده است بیمار احساس درد و ناراحتی می کند مسلما درد در پشت سر موقتی بوده و بعد از چند روز برطرف می شود.اما اگر سردرد شما را از انجام کارهای روزانه بازداشته است می توانید از مسکن های مثل استامینوفن و کدیین استفاده کنید فقط باید احتیاط کنید که از داروهایی ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده شود.در حالت کلی و در رو شهای دیگر افراد با کاشت مو مانند FIT به سردرد مبتلا نمی شوند  و به داروهای مسکن احتیاجی نیست.
بعد از عمل کاشت مو بیمار پانسمان می شود این پانسمان ها باعث می شود که موهای تازه کاشته از عوامل خارجی در امان باشند و از آنها محافظت شود.هنگام خواب باید از پانسمان مراقبت شود که مبادا پانسمان به پوست سر کشیده شود .چون با کشیده شدن احتمال بیرون آمدن موهای تازه  کاشته شده بیشتر می شود.

کاشت-مو-اهواز
در شب های اول بعد از عمل کاشت مو بهتر است افرادیا به پهلو و یا  به حالت نیمه نشسته به خواب بروند .زیرا این حالت باعث کاهش فشار وریدی در گردن و سر می شود و از تورم پیشانی پیشگیری می کند.افزایش ورم پیشانی در افرادی که رو به شکم دراز می کشند بیشتر است.برای خوابیدن پیشنهاد می شود از بالش های دور گردنی استفاده کنید.
یک روز بعد از عمل کاشت مو با مراجعه به کلینیک پانسمان برداشته شده و موها شست و شو داده می شوند و پانسمان جدید دوباره بسته می شود.از این به بعد بیماران با آموزش هایی که به آنها داده می شوند می توانند موهای خود را در حمام بشورند و خود پانسمان کنند.توصیه می شود در هفت روز اول هر روز پانسمان ها عوض شود تا از عفونت جلوگیری شود.در شست و شو ی سر باید کل سر و زخم های پشت سر و مناطقی که تازه مو کاشته شده ،تمیز شود.
هنگام استحمام سعی نکنید که لکه های خونی که به پوست سر چسبیده را با فشار و یا شانه و ناخن جدا کنید زیرا به موهای آسیب پذیر تازه کاشته شده لطمه وارد می شود.اگر شست و شوی موها تکرار شود رفته رفته این لکه ها جدا شده و  و پوست سر تمیز می شود و قرمزی و ورم آن از بین می رود.
فشار دوش آب را کم کنید تا موها ی سست تازه کاشته شده جدا نمشود.
از سشوار داغ برای خشک کردن موها فعلا استفاده نشود.
ورم و کبودی بعد از کاشت مو طبیعی است در صورتی که باید به سر کار بروید می توانید با مشورت پزشک از کورتون و قرص پردنیزولون استفاده کنید. برای کاهش ورم همجنین کیسه یخ می تواند مفید واقع شود.
استعمال دخانیات تا چند هفته بعداز کاشت مو قطع شود.
در صورتی که به روش FUT کاشت مو انجام شده است باید بعد از پانزده روز بخیه ها کشیده شود.

عوارض کاشت مو :

کاشت موی طبیعی همان طور که گفته شد ، از نوع جراحی های سرپایی است و برای بیمار دشواری به همراه نخواهد آورد این جراحی در دسته جراحی های کوچک و سبک است اما در هر حال یک عمل جراحی است و لازم است نکات بهداشتی در این روش رعایت شود تا کمترین عوارض و مشکلات را برای بیمار داشته باشد . کلینیک مروارید اهواز با امکان ارائه خدمات کاشت مو در اهواز در این خصوص سعی می کند از وسایل استریل بهره گیری کرده و وسایل جراحی که یکبار مصرف نیستند به درستی شستشو داده شوند و نیز با اتوکلاو یا فور پاکسازی گردند.

دستکش های مورد استفاده لازم است استریل باشند تا کمترین احتمال عفونت و انتقال ویروس بیمار را تهدید کند  همچنین پرسنل اتاق عمل باید تا حد ممکن نظافت و بهداشت را رعایت نمایند . چنانچه این موارد رعایت شوند ، احتمال بروز عوارش و مشکلات پس از عمل کاشت مو برای بیمار به حداقل می رسد و این جراحی ایمن ترین جراحی زیبایی خواهد  بود.

یکی از اتفاقات معمول در کاشت مو ، رشد موها و ریزش آنهاست که برخی بیماران نگران ریزش تارهای مویی کاشته شده می شوند. اماباید خاطر نشان کرد که این مقوله کاملا عادی و طبیعی است و طبق تجارب پزشکان جراح کاشت مو در اهواز ، پس از مدتی رشد موها به صورت طبیعی از سر گرفته می شود و نتایج ایده آل زیبایی ظاهر خواهند شد.

در ماه های اول پس از کاشت مو ، تارهای مویی کاشته شده می ریزند و در ماه دوم جوش هایی کوچک در نواحی کاشت مو آشکار خواهند شد لازم به ذکر است که این علایم حاکی از سیر طبیعی عمل پیوند موی طبیعی است و در دسته عوارض جای نمی گیرد.

اگر نکات بهداشتی مراعات نشوند ؛ بیمار دچار مشکلات عفونی ، خونریزی ، قارچ و عوارض پوستی می شود و حتی ممکن است بیماری هایی همچون ایدز و هپاتیت ، ریزش مو و تیرگی و سیاه شدن نقاط دریافت پیوند بیمار را تهدید نماید.

مراقبت های لازم بعد از کاشت مو

مراقبت از زخم ها

تا سه روز بعد از کاشت مو، از بسته ای که شامل بطری اسپری و محلول استریل سالین است، طبق دستور پزشکان متخصص کلینیک مروارید استفاده شود.

ورم

بعد از اولین کاشت مو امکان ایجاد ورم در یشانی وجو دارد. این ورم ها حدود ۲ تا ۴ روز بعد از جراحی نمایان می شود. این تورم طی چند روز آینده از بین خواهد رفت پس اصلا جای نگرانی ندارد. برای کاهش ورم ها، بین ۱ تا ۳ روز بعد از کاشت مو برای استراحت و خوابیدن از چند بالش استفاده کنید و همیشه  سرتان را به حالت ۴۵ درجه بالا نگه دارید.

عفونت

در کلینیک مروارید به دلیل رعایت همه موارد بهداشتی و ضد عفونی کردن تجهیزات مورد نیاز در حین کاشت مو، ایجاد عفونت ممکن نیست.

تا دو هفته پس از کاشت مو از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار خودداری کنید. فقط در صورتی که دست ها ضدعفونی شده اند ناحیه کاشت مو را لمس کنید. در صورت مشاهده تورم، قرمزی و یا سوزش به متخصصان کلینیک مروارید  مراجعه کنید.

ورزش و کار

تا دو هفته پس از کاشت مو، از انجام ورزش ها، فعالیت و کار های سنگین که باعث افزایش گردش خون و در نتیجه افزایش تورم می شود، اجتناب کنید. همچنین تا دو هفته از رفتن به استخر اجتناب کنید.

نحوه شستشوی موها

روز بعد از جراحی می توانید به آرامی و زیر دوش با فشسار آب کم موهایتان را شستشو دهید. تا ۵ روز پس از کاشت مو، از قرار گیری مستقیم زیر دوش آب با فشار زیاد اجتناب کنید. برای شستشو موهایتان می توانید از لیوان کمک بگیرید تا به آرامی انجام دهید. برای استفاده از اسپری مو و یا موس می توانید یک هفته پس از کاشت مو اقدام کنید. به شرطی که هر روز موها شستشو شود.

خشک کردن مو ها

برای خشک کردن موها زمان بگذارید.در استفاده از سشوار دقت کنید. برای آن که به گرافت های مو آسیبی نرسد از حرارت پایین در سشوار استفاده کنید.

رنگ مو و سایر مواد شیمیایی

پزشکان و متخصصان کلینیک مروارید توصیه می کنند که از رنگ مو به مدت حداقل یک ماه استفاده نشود زیرا فولیکول های مو تازه هستند و رنگ کردن مو ممکن است به آن ها لطمه بزند. در صورتی که می خواهید موهایتان را رنگ کنید، چند هفته قبل از کاشت مو اقدام کنید.

دلمه بستن سر

دلمه ها به دلیل تحریک پوست سر اتفاق می افتد و بین ۷ تا ۱۰ روز پس از عمل کاملا می ریزد. برای نرم کردن دلمه ها از برخی پماد ها که طبق تجویز پزشکان و متخصصان کلینیک مروارید است، استفاده کنید.

کلینیک زیبایی مروارید با تجهیزات استاندارد و پرسنل مجرب و حرفه ای درمانی ضمن همکاری با برجسته ترین متخصصین پوست و مو آماده ارائه خدمات نوین کاشت مو در اهواز به شما عزیزان می باشد.

منتظر نظرات پیشنهادات و اننتقادات شما عزیزان هستیم
با تشکر، مدیریت سایت کلینیک مروارید

اطلاعات نویسنده

morvarid

هیچ نظری وجود ندارد

ارسال دیدگاه

پانزده − چهارده =