پی آر پی چیست

پی آر پی

پی آر پی چیست

PRP یا پی آر پی چیست؟

PRP روشی کاملا طبیعی می باشد، در آن از اجزاء خون خود فرد به عنوان محرک استفاده کرده و موجب ساختن شدن مجدد بافت های آسیب دیده در محل هایی نظیر گردن، صورت، سر، سینه، دست ها می شود.
PRP یا پی آر پی یک فرآورده خونی است، یعنی پلاسمای که مورد استفاده است باید از پلاکت غنی باشد و درهنگام جدا کردن آن از خون تازه، دچاره لختگی نشود.

روش تهیه PRP چگونه است؟

از روش PRP جهت جداسازی پلاکت ها استفاده می شود و هنگامی که خون گرفته می شود، گلبول های خون که شامل گلبول های قرمز، سفید و پلاکت ها می باشد و هرکدام از این ها دارای وزن خاص خودشان هستند بنابراین با استفاده از سانتریفیوژ می توان آن ها را جدا سازی کرد. درصورتی که خون تازه و بدون انعقاد را در سانتریفیوژ قرار دهیم، سه قسمت گلبول های قرمز، سفید، پلاکت ها و پلاسما ایجاد می شود.
در این قسمت بندی پلاکت ها درلایه وسط قرار دارد و بنابراین جدا سازی آن بسیار مشکل است. به همین منظور کیت هایی تعبیه شده برای اینکار که کار به سهولت انجام گیرد که این کیت ها به دو شکل لوله ای و ظروفی هستند.
در بسیاری از مشکلات زیبایی مانند: چین و چروک و خط هایی که در اثر بالا رفتن سن ایجاد می شود که دلیل آن کم شدن میزان کلاژن، الاستین، فیبروپلاست ها و چربی هایی که در لایه پوست قرار دارد است، در این موارد جهت بازسازی مجدد بافت می توان از PRP استفاده کرد.
در اثر کاهش کلاژن و چربی زیر پوست و همین طور کم شدن میزان خاصیت الاستین پوست باعث می شود که، از ارتجاعی بودن پوست کاسته شود و فرم و شکل پوست حالتی افتاده پیدا کند و در انتها به شکل چین و چروک ظاهر شوند. پلاکت نقش بسیار مهمی در بازسازی الاستین و کلاژن و… را دارد و باعث می شود که جوانی و شادابی و طراوت به پوست فرد باز گردد.

پی آر پی
تزریق PRP چگونه انجام میشود؟

•  تزریق مستقیم
•  مزوتراپی بیولوژیک
•  میکرونیدلینگ یا شکل دیگر آن مزوتراپی خشک
•  همراه با لیپوترانسفر
•  استفاده های موضعی
از PRP جهت چه کار هایی انجام می شود؟
•  بازگشت جوانی و شادابی به پوست صورت و دست ها
•  از بین بردن چین و چروک و جای جوش و زخم
•  بر طرف کردن خط اخم و یا خط لبخند
•  برطرف کردن طاسی سر و ابرو
•  رفع پف زیر چشم و تیرگی
•  کاشت مو

حال بخش های مورد نظر نشانه گذاری می شود.پوست این قسمت ها در ابتدا با مواد استریل تمیز شده و با دارو های بی حسی تزریق شده بیمار متوجه تزریق نخواهد شد.در این مرحله پی آر پی تهیه شده به ناحیه آسیب دیده که می تواند استخوان،تاندون،عضله، در قسمت سر برای درمان ریزش مو و دیگر نواحی باشد ،تزریق می شود.با آغاز تزریق پی آر پی در قسمت های وارد شده التهاب ایجاد شده و که این خود نشانه آغاز فرآیند درمان در بافت ها است.احساس درد و ناراحتی موضعی در قسمت های تزریق شده طبیعی است.برای کنترل درد ها بهتر است از کیسه ها ی  یخ در چند روز اول پس از تزریق استفاده کنید اما استفاده از یخ بعد از یکی دو روز نباید انجام شود.پروتئین های موجود در  PRPبرای جذب کردن سلول های دیگر مثل فیبروسیت پیام هایی را می فرستند.فیبروسیت ها با پروتئینی کردن ناحیه مورد نظر باعث می شوند که کلاژن ها ی جدید در آنجا ایجاد شود.با کلاژن های طبیعی ساخته شده بافت ها بازسازی می شوند و تاندون ها محکم می شوند.این فرآیند به مدت شش هفته زمان می برد.بیماران بهتر است بعد از این مدت حرکت ها یتوان بخشی ناحیه مورد نظر را آغاز کنند.
الیاف کلاژن های موجود در تاندون با آسیب دیدگی یا استفاده بیش از اندازه عضلات دچار پارگی می شوند و التهاب های ایجاد شده که به آن التهاب تاندون می گویند با درد همراه خواهد بود.التهاب تاندون در قسمت های زانو ها،شانه ها،مچ پا،آرنج و ماهیچه های ساق پا بسیار شایع است.

پی آر پی برای در مان درد زانو

اکثر افرادی که برای آرتروز از قرص های ضد التهاب استفاده می کنند برای مدتی از درد رهایی پیدا می کنند اما دوباره با انجام کوچک ترین فعالیتی درد ها به سراغ زانوها بازمی گردند.استفاده از کورتون فرد را به آرامش می رساند اما عوارض این دارو برای بسیاری از افراد بالا بوده و مشکلاتی دیگری را به دنبال خود خواهد آورد.اگر همگی این روش ها برای شما پاسخ گو نبوده است می توانید از روش پی آر پی که درمانی با پلاسمای غنی شده است استفاده کنید.
استفاده از روش پی آرپی در بسیاری از زمینه های پزشکی و ورزشی افزایش یافته است .پی آر پی با فاکتورهایی به شکل پروتئین در روند بهبودی قسمت های مورد نظر موثر واقع می شود و با تزریق پی آر پی محل آسیب دیده شده شروع به رشد سلول های جدید  می کند.

درمان-درد-زانو-با-پی-آرپی

نحوه انجام پی آر پی

در ابتدا به مقدار بیست تا چهل سی سی از خون فرد گرفته می شود که به مانند یک آزمایش خون ساده است و خون گرفته شده درون یک لوله که شامل ژل پی آر پی است ریخته می شود.بعد از آن لوله در دستگاه سانتریفیوژ قرار گرفته و در طی دو مرحله به مدت ده دقیقه چرخیده می شود.با انجام این چرخش اجزای خون از یکدیگر جدا می شود و  پلاکت های جدا شده را میتوان برای انجام پی آر پی استفاده کرد .حال پی آر پی برای تزریق در ناحیه زانو آماده شده است.
پروسه انجام پی آرپی در زانو تنها به مدت چند دقیقه طول می کشد  و غلظت پلاکت گرفته شده از خون به اندازه پنج برابر خون طبیعی است برای تزریق پی آر پی ابتدا بی حسی موضعی انجام می شود تا در حین انجام پی آر پی بیمار احساس درد نداشته باشد.

پیش از انجام پی آر پی بدانید که

درمان درد زانو با روش پی آرپی (PRP) دارای مزیت های فراوانی است و با انجام آن نیازی به بستری شدن و بیهوشی نیست به همین دلیل بلافاصله بعد از انجام پی آر پی می توان  به انجام فعالیتهای عادی بازگشت.با انجام این روش هم از درد زانو کاسته شده و هم بافت های مورد نظر بازسازی می شود .هزینه انجام پی آر پی در مقایسه با جراحی های مفاصل کمتر است.البته پیش از انجام PRP متخصص به بیمار همه آگاهی ها را داده و با بررسی های لازم تشخیص می دهد که چند درصد انجام پی آر پی می تواند برای شخص مفید واقع شود .مثلا انجام پی آر پی برای درمان درد زانو برای افراد خیلی مسن که آرتروز همه ی بدنشان را فرا گرفته است نمی تواند چندان موثر واقع شود.PRP روشی بی خطر بوده و عوارض کمی را خواهد داشت چون  از خون همان شخص استفاده می شود و احتمال دچار شدن به عفونت و آلرژی کمتر خواهد شد.

بعد از پی آرپی(PRP) زانو چه اتفاقی می افتد؟

برای کاهش دردی که بعد از پی آرپی به سراغ شخص می آید می توان از داروهای ضدالتهاب مانند دیکلوفناک و ایبو بروفن به مدت یک ماه استفاده کرد .
احساس درد در ناحیه تزریق بین سه تا پنچ روز باقی می ماند.این درد طبیعی بوده و به علت واکنش هایی که بافت بدن نسبت به پلاکت های وارد شده نشان می دهد به وجود می آید.

منتظر پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان هستیم
با سپاس فراوان مدیریت سایت کلینیک زیبایی مروارید

اطلاعات نویسنده

morvarid

هیچ نظری وجود ندارد

ارسال دیدگاه

12 − نه =