سبک خودرا انتخاب کنبد

طرح بندی خودرا انتخاب کبنید

طرح رنگی

ترک پوستی یا استریا

ترک پوستی یا استریا

استریا ( ترک پوستی ) و درمان آن

استریا خطوط بریده بریده در سطح پوست هستند که با نازک شدن لایه درم و اپیدرم پوست روی آن ایجاد می گردند که به اصطلاح ترک پوستی یا استریا معروف هستند. استریا را بیشتر در نواحی باسن ، سینه ، بازوان شاهد هستیم . گاهی در دوران خاص مثل بارداری در نواحی دیگری مثل شکم و پشت پاها شایع خواهند شد . شایان ذکر است این عارضه در بین زنان بیش از مردان شایع می باشد.

علل بوجود آورنده استریا

کشش ناگهانی پوست : شایع ترین علل ایجاد استریا کشیده شدن پوست در دوران خاص مثل بلوغ و بارداری یا اضافه وزن ناگهانی می باشد.
تغییرات هورمونی : تغییرات هورمونی سبب برهم خوردگی فیبروبلاست ها ( تولید کننده های کلاژن ) هستند.
داروهای کورتون : داروهای کورتون دار در بروز این عارضه موثر هستند.
وراثت : وراثت تاثیر بسزائی در تشکیل این عارضه دارد . به عنوان مثال استریا در نژاد قفقازی بیش از سایر نژادها دیده می شود.
پیشگیری از بروز استریا : جلوگیری از اضافه وزن ناگهانی و کنترل وزن امری مهم در پیشگیری از بروز استریا می باشد. اضافه وزن تدریجی سبب عدم بروز یا پیدایش کمتر ترک ها بر روی پوست می شود. توصیه های زیر را جهت پیشگیری از پیدایش ترک ها در نظر داشته باشید :
به میزان کافی و مورد نیاز سبزیجات ، میوه ، غلات و خشکبار مصرف کنید
با نوشیدن آب فراوان از استریا پیشگیری کنید
با ورزش کردن وزن خود را ثابت و ایده آل نگه دارید
پوست خود را مرطوب نگه دارید و یا از کرم های مرطوب کننده پوست مرغوب به خصوص در دوران بارداری استفاده کنید.
ماساژ پوست به همراه روغن های گیاهی
ویتامین E به میزان لازم مصرف کنید.

ترک پوستی یا استریا
درمان ترک پوستی یا استریا

بهترین زمان اقدام برای درمان زمانی است که استریا به رنگ قرمز مایل به بنفش می باشد. شایان ذکر است ترک ها هیچ گاه به طور کامل بهبود نمی یابند و همچنین بهبود خود به خودی آنها غیر ممکن است . برای بهبود می توان از لیزر های IPL ، PDL و فرکشنال استفاده کرد . بیشترین تاثیر در این میان را لیزر فرکشنال دارا می باشد . از دیگر راه های درمان می توان به میکرودرم ابریژن ، کربوکسی تراپی ، مزوتراپی ، استفاده از درمارول و سل تراپی اشاره نمود.

با تشکر
مدیریت سایت کلینیک مروارید زیتون

اطلاعات نویسنده

morvarid

هیچ نظری وجود ندارد

ارسال دیدگاه

چهارده − سه =